Кінґа ҐЬОНЦ

Шановний читачу!

Тепер, коли Ви тримаєте в руках жовтневий номер літературного видання «Всесвіт»,  дозвольте мені поділитися з Вами думками про урок угорської революції 1956 року, який зберіг свою актуальність донині.

На початку розвитку цивілізації влада була створена з метою служіння загальному благу, забезпечення мирного співіснування, слугування захисту спільноти і суспільної справедливості і на основі загальноприйнятих норм організувала життя суспільства. Якщо ж влада використовується не для цієї цілі, тоді вона лягає важким тягарем на плечі народу. Особливо це стається тоді, коли безмежна влада об’єднується з ідеєю, що прагне виключності.

Від безмежної влади людина безмежно залежить. Повна беззахисність і страх, як похідна від неї, ламає особистість і знищує хребет суспільства, порушує міжлюдські відносини, підриває довіру людей одне до одного. У диктатурі будь-яка ситуація чи стан є відносними, все ілюзорне та ірраціональне.

У дні угорської революції 1956 року Ійєш Дюла оприлюднив свій вірш «Одне речення про диктатуру». З драматичних рядків вірша читач розуміє, що означає диктатура у щоденні, в душах, у відносинах між людьми, у відносинах до своїх особистих речей; як людина стає частинкою механізму, «гвинтиком системи» з простої причини власного існування. «Де є тиранія, там є тиранія», – пише автор, не ставлячи прикметник перед словом «тиранія», адже за своєю суттю всяка тиранія, всякий гніт, всяка диктатура однакові – життя стає чорно-білим, цілі втрачають сенс, людські цінності руйнуються.

Найголовнішим досягненням людства я вважаю демократію, а найціннішим скарбом – свободу. Ті революціонери, які полягли у битвах 1956 року, які стали жертвами кулеметних черг і ті, яких пізніше стратили, пожертвували своїм життям саме за ці основоположні цінності.

Багато людей вважають, що угорська революція 1956 року спричинила першу тріщину у «залізній завісі», із зникненням якої у країнах Центральної та Східної Європи відкрилася можливість створення системи демократичних інституцій та правових держав. Угорська Республіка – нині незалежна і успішна країна – у дні святкування півстолітнього ювілею Революції з гордістю пригадує події та уроки історії 1956 року. Угорщина із задоволенням може підтвердити, що як у процесі двостороннього співробітництва, так і в рамках програми сусідства Європейського Союзу і в майбутньому зробить все від неї залежне задля того, щоб сприяти зміцненню системи демократичних інституцій та правової держави, розвитку суспільно-економічної модернізації в Україні, яку угорський народ вважає не просто сусідом, а важливим партнером і другом.


З повагою,
                    Др. Кінґа ҐЬОНЦ,
                    Міністр закордонних справ Угорської Республіки