Степан ВАШ. ДУНОУЙВАРОШ-АЛЧЕВСЬК...

Степан ВАШ

ДУНОУЙВАРОШ-АЛЧЕВСЬК: СТАЛЕВА ФІЛОСОФІЯ,

АБО РОЗВИТОК ЧЕРЕЗ  ІНТЕГРАЦІЮ

Художньо-документальний нарис

 

1. НАРКОТИК МЕТАЛУРГІВ

Із багряного нутра домни вихлюпнулося гаряче, густо-червоне литво й побігло тоненькою цівочкою-стрічкою жолобом довжелезного конвеєра. Гурт людей, заворожено спостерігаючи у холодному просторому цеху за дивом народження сталевого продукту, враз ожив й рушив уздовж наростаючої металевої стрічки. У певному місці вже загусла, темніюча, але ще тепла сталева стрічка автоматично відрізблася й падала на холодну долівку до своїх попередниць. Сергій Тарута, голова ради директорів корпорації “Індустріальний Союз Донбасу” (ІСД) був невимовно збудженим: очі випромінювали радість, лице зашарілося, наче багряне сяйво від домни. “Це для нас, металургів, як наркотик. Початок нової плавки, скільки б їх не було, збуджує кожну твою клітинку, наповнюючи єство чудом неповторного творіння”, — голосно ділився він своїми почуттями із оточуючими, серед яких видно було міністра праці й соціальних питань Угорщини Габора Чизмара, посла України в Угорській Республіці Юрія Мушку, представників угорських і українських підприємств, журналістів.

Пуск домни і випуск першої продукції Дійовшдьорського “ДАМ-2004 з виробництва сталі і прокату” був святом не лише для нового власника заводу, яким став ІСД, а й для близько 700 працівників підприємства. Збанкрутілий сортопрокатний завод DAM Steel Rt. весь рік стояв посеред міста холодним, відлякуючим молохом, що забрав від майже 1000 металургів і їх сімей засоби для прожитку в регіоні, де і без того кожен п’ятий — безробітний. Можливо, ІСД і не викупив би, здавалось, безперспективний завод, та міністерство економіки і транспорту Угорщини настійливо пропонувало взяти його “на абордаж” до вже викупленого досі найбільшого угорського металургійного комбінату —  акціонерного товариства “Дуноферр” у місті Дуноуйварош. Керівництво ІСД побачило в цьому “ідею” і придбало в тому ж, 2004 році одне з найстаріших металургійних підприємств Угорщини, що має понад 250-річну історію.

 

2.  СТАЛЕВА ФІЛОСОФІЯ ІНТЕГРАЦІЇ

Філософська істина про те, що історія повторюється, на іншому, вищому якісному рівні, розвивається “по спіралі”, у певній мірі знайшло своє підтвердження і щодо розвитку велета угорської промисловості — металургійного комбінату “Дуноферр”. Засноване півстоліття тому адміністративною системою Співдружності соціалістичних країн, куди входила й Угорщина, типове соціалістичне підприємство функціонувало за радянським типом інтегрованої економіки. “Дуноферр” мав зв’язки з Алчевським металургійним комбінатом (АМК), іншими підприємствами колишнього СРСР, звідки надходила сировина, направлялися фахівці, надавалася ідеологічна підтримка. Відповідна “кооперація” формувалася і в людських, гуманітарних відносинах: Дуноуйварош, де переважним чином і тепер живуть сім’ї угорських металургів, підтримував побратимство з Алчевськом — містом українських металургів.

Зміна суспільного устрою початку 90-х років минулого століття, перехід на ринкові умови господарювання кардинально змінили ситуацію, розірвавши набуті десятками років зв’язки. Кинуті у вир ринкової стихії два металургійні комбінати — в Дуноуйвароші і Алчевську —  у різних умовах по-різному пережили соціально-економічні перетурбації. На час, коли, згідно з філософською концепцією “спіралі”, їх інтереси знову почали зближуватися, перетворений в акціонерне товариство “Дуноферр” переживав далеко не найкращі часи. Наприкінці 2002 р., виробляючи 1, 65 млн. тонн металопродукції, його чисті збитки сягнули за 43 мільйони, а борги склали майже 450 мільйонів доларів США. У занепаді був і АМЛ, який, однак, пройшовши процес санації і переходу у приватну власність, став на ноги й почав швидко нарощувати міць завдяки корпорації ІСД, одного з його головних власників.

ІСД, філософією розвитку якого є розвиток через інтеграцію, вирішив посилити свої позиції не лише у власній країні, а й у сусідніх — Польщі й Угорщині. До цього, крім усього, зумовила і наростаюча конкуренція у світі, що не оминула і українську металургію. Не без перепон вдалося придбати польський сталеливарний комбінат “Гута Ченстохова”. Здавалось, легше проходив процес викупу пакета акцій “Дуноферра”. Насправді ж, придбанню угорського комбінату передувала ґрунтовна підготовка, і 23 грудня 2003 року Державне акціонерне товариство з приватизації та обслуговування майна Угорщини оголосило дійсним і результативним тендер з приватизації “Дуноферра”, переможцем якого став українсько-швейцарський консорціум “ІСД-Дуферко”. Загальна вартість трансакції, включно з купівлею та капіталовкладеннями, становить 100 мільярдів форинтів. Остаточною умовою викупу пакета абсолютної більшості акцій було те, щоб інвестор досяг угоди з 11 банками, що кредитують “Дуноферр”. Металургійний комбінат накопичив 60 мільярдів форинтів кредитів, і слід було домовитися, який відсоток боргів покриє інвестор. Нарешті і в цьому вдалося дійти згоди. Наприкінці вересня 2004 року угорський металургійний велет перейшов у руки українсько-швейцарського власника.

 

3. УГОРЩИНА І УКРАЇНА — СТРАТЕГІЧНІ ПАРТНЕРИ

Наші країни є партнерами стратегічного значення, але що важливіше — наші країни пов’язані міцними історичними узами. Проте в українсько-угорських відносинах важливе не стільки минуле, скільки майбутнє, підкреслював в одному з інтерв’ю Укрінформу прем’єр-міністр Угорщини Ференц Дюрчань. Ті зміни, що відбулися останнім часом у вашій країні, зазначив глава угорського уряду, не лише багатообіцяючі, але по суті змінюють і можливості, що криються у взаємному співробітництві. Через те що Угорщина стала членом Європейського Союзу, Україна наблизилася до ЄС не лише у географічному відношенні. Завдяки традиційно доброму співробітництву між нашими країнами й оновленим зв’язкам можемо тісніше взаємодіяти у різних сферах життя. Дотеперішній досвід показує, що з євросоюзним членством Угорщини Україна вже отримала ряд переваг. Політика Угорщини з іншими країнами здійснюється у рамках політики ЄС, цим самим ми сподіваємося реально сприяти модернізації, зближенню України з Євросоюзом.  Починаючи з 1996 року наш взаємний торговий обіг з Україною щороку зростав, а у 2004 році перевищив 1 мільярд доларів США, що свідчить про динаміку розвитку та перспективні можливості. Останнім часом збільшився й потік інвестицій. Приміром, угорські інвестиції в “Київ-Плазу” становлять 100 мільйонів доларів, цей об’єкт є одним із найбільших зарубіжних капіталовкладень “зеленого поля” в Україні. Подібно до цього ми з радістю сприйняли успішну приватизацію в Угорщині АТ “Дуноферр” та  “DAM Steel Rt”, яку здійснила разом із своїм партнером корпорація “Індустріальний Союз Донбасу”, наголосив глава угорського уряду.

Невдовзі прем’єр-міністр Угорщини відвідав Дуноуйварош. Під час зустрічі Ференца Дюрчаня з головою Ради директорів української корпорації ІДС та головою Спостережної ради угорського металургійного комбінату “Дуноферр” Сергієм Тарутою та іншими керівниками угорського підприємства обговорювалися здебільшого питання підвищення конкурентоздатності угорської металургії. Перші кроки нового власника підприємства показали, що він має серйозні наміри на тривалу перспективу розвивати виробництво, сказав після зустрічі представникам трудового колективу, який налічує 8500 працівників, глава угорського уряду. Ференц Дюрчань зазначив, що угорська металургійна промисловість в останні роки відстала у розвитку й постало завдання підвищити її конкурентоздатність.

Ми маємо чітку програму розвитку виробництва, яка дозволить підприємству успішно конкурувати на світовому ринку, заявив Сергій Тарута. У зниженні собівартості продукції “Дуноферра”, яка у півтора раза більша, ніж загалом в українській металургії, важливу роль зіграють не лише здійснювана консолідація виробництва, заплатована реконструкція, реалізація інвестиційної програми, але й дешевші, ніж в Угорщині, напівфабрикати з України. Зокрема на “Дуноферр” щороку заплановано поставляти, 600—800 тисяч тонн українських слябів, укласти довгострокові контракти на закупівлю іншої сировини. Передбачається на виробничі цілі використовувати й енергоносії з України.

 

4. ЗА ДЕМОКРАТИЧНИЙ РОЗВИТОК І ЄВРОІНТЕГРАЦІЮ

“Індустріальний Союз Донбасу” — прихильник демократичного розвитку і європейської інтеграції. Цей шлях обрав Президент Віктор Ющенко, і це нам — до серця”, — підкреслив голова Ради директорів корпорації ІСД Сергій Тарута, інтерв’ю з яким опублікувала угорська газета “Нейпсободшаг”. Політика завжди пов’язана з економікою і підприємництвом, зазначив керівник української корпорації. Українські підприємці великі надії покладають на зміни в країні, оскільки розраховують на прискорення економічного розвитку, на включення у процеси європейської інтеграції. У процесі реформування можна розраховувати й на прозоріше керівництво та законотворчість, а зміни приваблюватимуть в Україну все більше зарубіжних інвесторів. У позитивному напрямку змінюватимуться і відносини України із сусідніми країнами, тому великого значення мають зустрічі глав урядів України та Угорщини, сказав Сергій Тарута.

Газета подала також думку міністра економіки і транспорту Угорщини Яноша Коуки про те, що Угорщина не може успішно розвиватися, якщо не звертатиме уваги на східноєвропейські ринки, на Україну та на Балкани. Тому, зазначає міністр, присутність українських інвесторів в Угорщині добре вписується у наміри угорського уряду.


5. КРОКИ ПОСТУПУ: НАРОЩЕННЯ ПРИБУТКОВОСТІ І ПОТУЖНОСТЕЙ


Генеральним директором металургійного комбінату було призначено Валерія Науменка, колишнього заступника генерального директора корпорації ІСД. Перед новим керівником поставлено завдання забезпечити неухильне виконання тендерних зобов’язань, стабільну та прибуткову роботу багатотисячного колективу.

Одним із чергових кроків до цього став викуп 50,01-відсоткової частки EMA-Power, що належало підприємству EL Paso — найбільшій в США мережі з постачання газу. Останнє цим самим остаточно полишило європейський енергетичний сектор. Реалізація угоди полягала в тому, що покупець, якому досі належало 49,99 відсотка EMA-Power, викладає за свою частку акцій 39 млн. доларів США. Це вкладалося у концепцію українсько-швейцарських власників злити воєдино окремі дочірні підприємства “Дуноферра”. Тим більше, що саме EMA-Power постачає “Дуноферру” електроенергію, турбоповітря, промислові гази і підігріту воду. Було прийнято і рішення ввести у дію нову газотурбінну станцію комбінованого циклу загальною потужністю 200 NW. Згідно з бізнес-планом, спорудження станції кошторисною вартістю 32 млрд. форинтів завершиться у 2008 році.  

Загалом уже в 2006 році закрите акціонерне товариство “Дуноферр” планує реалізувати продукцію на суму 300 млрд. форинтів і отримати 23,5 млрд. форинтів прибутків, що на 30 відсотків більше, ніж торік. На думку генерального директора Валерія Науменка, після минулорічної кризи нині знову складається сприятлива ринкова кон’юнктура. Добрими обіцяють бути умови реалізації продукції в нових країнах-членах Євросоюзу — одному з найсильніших ринків “Дуноферра”. Нарощення випуску продукції відбудеться за рахунок збільшення виробничих потужностей, насамперед гарячого прокату, а також шляхом поступового скорочення виробничих витрат. У наступні п’ять-шість років у розвиток виробництва планується вкласти кілька десятків мільярдів форинтів. Унаслідок цього потужності гарячого прокату зростуть удвічі, а холодного — на 70—80 відсотків. Нові капіталовкладення свідчать про те, що власники підприємства розраховують на тривале перебування в Дуноуйвароші. Якщо до цього частка продукції підприємства, що реалізовувалася у країнах Євросоюзу, становила 70 відсотків, то минулого року сягнула за 82 відсотки.


6. НОВІ ГРАНІ ГУМАНІТАРНИХ ЗВ’ЯЗКІВ

 

У червні цього року колектив дуноуйварошських металургів вже втридцяте відзначив своє професійне свято. Учасників свята привітав і новопризначений посол України в Угорській Республіці Дмитро Ткач. З придбанням “Донбас-Дуноферко”, найбільшого металургійного комбінату Угорщини, це свято набуває нових рис. За ініціативи генерального директора Валерія Науменка на цьогорічному святі вперше відзначено майже півсотні династій металургів. Три переможці конкурсу, що проводився серед династійних сімей, отримали почесні і грошові винагороди (по 350 тисяч форинтів = близько 8750 гривень).

Понад 100 малюнків учнів шкіл було представлено на виставці дитячих робіт міжнародного конкурсу “Мої батьки — металурги”, що проводиться корпорацією ІСД. П’ятьом угорським переможцям конкурсу вручено путівки на двотижневий відпочинок у міжнародному дитячому курорті в Криму “Артек”. Завершальний етап конкурсу з демонстрацією дитячих малюнків дітей металургів України, Польщі (Ченстохова) і Угорщини відбувся 10-16 липня у Дніпродзержинську, Алчевську і Дніпропетровську.   

Важливою подією стало укладення угоди про відновлення зв’язків між містами металургів — українським Алчевськом та угорським Дуноуйварошем. Документ підписали голова Алчевська Микола Кириченко та мер Дуноуйвароша Ондраш Калман. Понад 40 років тому між містами вже була укладена аналогічна угода, але в силу соціальних змін кінця ХХ століття її дія була призупинена. Ми раді, що настали умови для відродження побратимства, яке охоплюватиме всі сфери діяльності міст-побратимів, сказав після укладення угоди Микола Кириченко.

Оновлення співробітництва Алчевська і Дуноуйвароша є і символом і реальним втіленням збагачення на новій основі міждержавних українсько-угорських відносин. Міцний фундамент для відновлення зв’язків міст-побратимів заклав ІДС, підкреслювалося під час церемонії підписання угоди. Важливо, що відновлення побратимства відбулося природнім чином, без вказівки зверху. Це свідчить про те, що люди і в Україні, і в Угорщині прагнуть спільно знайти шляхи розв’язання насущних життєвих проблем, насамперед через оптимізацію виробництва, яке дозволяє розв’язувати і проблеми соціальної сфери як українського, так і угорського міст-побратимів, сказав  член делегації, генеральний директор Алчевського металургійного комбінату Тарас  Шевченко.

Розвиток через інтеграцію набирає сили.

Мішкольц—Дуноуйварош— Будапешт,
      спеціально для “Всесвіту”