НА ПОРОЗІ НОВОГО ДНЯ
Хоч як дивно, дорогі читачі, але всесвітянський корабель, незважаючи ні на які рифи й мілини в океані псевдоринкової економіки, таки добувся до свого нового ювілею. Уперше в історії вітчизняної культури український літературний журнал сягнув 80-річного віку!
Непростим було це плавання минулого десятиріччя, коли нове покоління молоді, засліплене модерними пріоритетами — поп-музикою, телевізором, Інтернетом — відсахнулося від читання, від книги і коли внаслідок економічної кризи більшість читачів змушена була припинити передплату на «Всесвіт» й журнал відтак втратив своє єдине джерело фінансування.
Сьогодні, коли Україна перемогла в помаранчевій революції і з надією дивиться у завтрашній день, ми не можемо не замислитися над долею нашого «Всесвіту», над тим, яким він буде, скажімо, через 10 років і як взагалі виглядатимуть «грубі» літературні журнали, котрим дехто пророкує повну загибель. Чи збереже «Всесвіт» своє теперішнє обличчя вісника іноземної літератури; чи еволюціонуватиме в бік «універсального» літературно-мистецького й громадсько-політичного журналу, як то було в 60-і роки; чи, може, роздвоїться на друковано-паперову й електронну версії; а чи, не дай Боже, перетвориться на целофаново-ілюстроване бульварне чтиво, — вгадати нині важко.
Майбутня доля «Всесвіту» залежатиме від двох обставин. По-перше, від загальнодержавної ситуації та ставлення влади до культурних надбань нації. По-друге, і це, на нашу думку, головне: від ставлення до журналу тієї аудиторії, до якої він звернений сьогодні — тих читачів, які у різних куточках України довгі роки лишаються вірними «Всесвітові», а також до широкого кола нових читачів, відданих українському друкованому слову, що незмінно цікавилися й цікавитимуться світовою літературою.
Минулої осені сотні читачів телефонували до редакції, не знаходячи нашого журналу в передплатному каталозі «Укрпошти» на І півріччя 2005 р. Редакція повинна пояснити, що через прикре непорозуміння з «Укрпоштою» «Всесвіт» був включений не в передплатний каталог, а у додатковий список до нього, і тому тільки половина читачів змогла забезпечити собі передплату на «Всесвіт» у першому півріччі. Це завдало журналові нових економічних прикрощів, але й тут ми бачимо проблиск світла: в альтернативній системі передплати (фірмі «Ідея») кількість прихильників «Всесвіту» збільшилася на 11,3%. І хоч в абсолютних цифрах це й не так багато, але позитивний факт, початку повернення до «Всесвіту» минулих контингентів читачів — студентів, гуманітарної й технічної інтелігенції, пенсіонерів — зафіксовано!
Водночас ми з радістю спостерігаємо прихід до «Всесвіту» нового покоління талановитих перекладачів з різних мов Європи й Азії та молодих літературознавців, що досліджують світовий літературний процес. Завдяки їм портфель журналу незмінно збагачується, і це додає редакції певності в її праці, віри у завтрашній день «Всесвіту».
Щиро вітаємо авторів і перекладачів, передплатників і читачів «Всесвіту» з Новим, 2005 роком, бажаємо усім добра, здоров’я, особистого щастя, успіхів у праці на благо України!
Редакція