Привітання

Квітуй, український світе, у “Всесвіті”!       
 
КОЛЕКТИВУ ЖУРНАЛУ “ВСЕСВІТ”
з нагоди 80-річного ювілею

    Президія Національної спілки письменників України щиро вітає редакційний колектив, авторів і читачів журналу іноземної літератури “Всесвіт” зі славним ювілеєм - 80-річчям з часу виходу першого номера.
    Біля колиски цікавого ілюстрованого журналу, що з’явився у тодішній столиці України Харкові, стояли класики української літератури, будівничі національного відродження Василь Еллан-Блакитний, Олександр Довженко, Микола Хвильовий.
    З кожним роком цікаве видання примножувало свою славу, все більше завойовувало шану серед читачів, публікуючи найкращі художні та публіцистичні твори українських і зарубіжних авторів.
    Але страшні жорна сталінських репресій, переслідувань, геноцидів, що виморювали голодом українське селянство, нищили цвіт науки і культури, не оминули і “Всесвіт”. Головні редактори Є. Касьяненко, Ф. Таран, заступник головного редактора Д. Гордієнко були репресовані, а заступник головного редактора М. Хвильовий застрелився. У 1934 р. журнал було закрито.
    1958 року з ініціативи Спілки письменників України “Всесвіт” було відновлено як літературно-художнє та громадсько-політичне видання, повністю присвячене творам світової літератури, культурним зв’язкам України зі світом.
    З тих пір журнал з честю виконує свій обов’язок, свою почесну місію перед літературно-мистецькою громадськістю, багатьма тисячами шанувальників художнього слова. У перекладах з 81 мови на сторінках “Всесвіту” опубліковано понад 5000 художніх творів світової літератури з багатьох континентів, а також понад 12 тисяч статей, нарисів, інтерв’ю, інформацій, що репрезентували 110 літератур планети.
    Завдяки невтомній праці редакційного колективу, таланту кількох поколінь видатних майстрів перекладацької справи українською заговорили Шекспір і Данте, Мілош і Шимборська, Гемінґвей і Гашек, Сіменон і Маркес, Джойс і багато-багато інших яскравих зірок з духовного всесвіту літератури.
Той факт, що серед авторів журналу — 51 лауреат Нобелівської премії, красномовно підтверджує те, що завдяки “Всесвіту” українці мають змогу знайомитися зі всім огромом світової літератури, вершинних надбань у сфері духовності.
    Сьогодні “Всесвіт” є найстарішим українським журналом, єдиним в незалежній Україні виданням, що є мостом між вітчизняною культурою і багатьма літературами та культурами світу. Він користується великим авторитетом серед літературно-мистецької інтелігенції, учнів, студентів, усіх, хто, маючи національне коріння, хоче розлого і вільно відчувати себе у духовному космосі людства.
    Часи економічної скрути, правління олігархічного клану минулої влади не могло не позначитися га журналі, творці якого твердо стояли на державницьких позиціях. Ви мужньо вели корабель “Всесвіту” під національним стягом через усі шторми і випробування останніх років. І ми віримо, що в часи справді української влади, після перемоги народного Президента України В. А. Ющенка, за якого разом з Національного спілкою письменників України боролися і працівники Вашого колективу у вируючу пору Помаранчевої революції, настане не час виживання, а епоха розквіту і для улюбленого журналу “Всесвіт”. Ніякі можновладці вже не зможуть зазіхати ні на приміщення журналу, ні на його редакційну політику.
Сердечно вітаємо авторів і перекладачів, усіх читачів “Всесвіту” з ювілейною датою, бажаємо усім добра, здоров’я, натхнення, наснаги, щастя, нових творчих здобутків в ім’я розквіту незалежної, соборної України, збереження і примноження духовності рідного народу.
    Хвала і шана завжди молодому, високочолому, мудрому і прекрасному “Всесвіту”, його талановитим і невтомним творцям!
 
З повагою
 
    Голова Національної спілки
    письменників України,
    народний депутат України
    В. ЯВОРІВСЬКИЙ
 
 
 
 
Дорогий мій “Всесвіте”!
 
Я віддав Тобі частину життя і радію, що в нелегких умовах становлення української держави Ти живий! Це заслуга нових сил, що підтримували Тебе, передовсім — Олега Микитенка, який дав Тобі новий розгін, нове життя, нові енергії, які потрібні європейському журналові, що концентрує увагу української читацької громади на проблемах і осягненнях світової літератури...
    Журнал, який пощастило мені редагувати в тяжкі часи радянської цензури, чинив опір владі, боровся за правдиве висвітлення життя європейських народів, за ознайомлення нашого письменництва з наймодернішими творами. Цей журнал виховував мене і весь колектив, який тоді працював зі мною. Я щасливий з того, що “Всесвіт” був у моїй біографії (був і буде!) як світла і, може, найважливіша сторінка...
    Вітаючи “Всесвіт” з поважним віком, я хотів би, щоб журнал світової літератури в Києві ніколи не припиняв своєї місії, щоб він збирав навколо себе найвидатнішу автуру планети і тепер, і тоді, коли Україна буде вже юридично оформленою частиною європейського континенту!
 
    22.03.2005 р.
    Дмитро ПАВЛИЧКО
 
 
 
 
    Мої найкращі привітання журналу “Всесвіт” з нагоди 80-річчя. Нехай і далі сторінки журналу будуть відкриті для кращих зразків світової літератури, нехай тираж збільшується, а коло читачів розширюється. “Всесвіт” — це практично єдине вікно в Українському культурному домі, через яке можна побачити багатий, різнобарвний і різномовний світ художнього слова. Тримаймо це вікно відчиненим і надалі. Нашій культурі вкрай необхідне свіже повітря літературного всесвіту.
 
       20. 01. 2005 р.
       Андрій КУРКОВ
 
 
 
Дорогий Олеже Івановичу,
дорогі наші всесвітяни!
 
    Кафедра зарубіжної літератури Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького щиро вітає “Всесвіт” з гарною ювілейною датою, зичить улюбленому часопису у його славний 2005 рік нових творчих звершень, нових авторів, перекладачів, критиків, літературознавців. Ви тримаєте виважений, десятиріччями перевірений курс у морі світової літератури, тож: погожого вітру у Ваші вітрила!      Разом із творчими здобутками нехай не обминають Вас і матеріальні блага.
    Бажаємо Вам здоров’я, наснаги, витримки — Ваша праця потрібна нам. Ви створюєте дійсно першокласний журнал, низький уклін Вам за це.
    Від імені і за дорученням колег кафедри зарубіжної літератури — її завідувач, доктор філології, професор Олександр Киченко.  
   
    10.01.2005 р.

 

“Всесвіту” — вісімдесятий!
То ж вітаю всесвітян
Й князя “Всесвіту ” Олега!
Хай проймає вас бентега,
Щоб найкраще все на світі
Попадало вам у сіті —
Всесвітянські ятері!
Будьте завжди нагорі
І не кваптеся донизу,
Ви ж бо подолали кризу,
То ж долаючи всі дати,
Треба плідно розквітати,
Курс лише один — до ста,
А тираж нехай зроста!..

    23.03.2005 р.
    Іван ДРАЧ